Bugün:18.07.2024 | İzmir | Menderes | Gaziemir | Genel |
KÜNYE İLETİŞİM

ANA SAYFA
  ANA SAYFA Gündem Siyaset Yaşam Sağlık Kültür Sanat Spor Asayiş Eğitim Turizm Magazin Diğer ...


Karaburun Yarımadası Enerji Bakanı`na Takıldı

Zengin bir ekosisteme ve biyo-çeşitliliğe sahip olan Karaburun Yarımadası "Başka Yerde Olmayanlar" sınıflandırmasında dünyada önemli bölgeler arasında. Yarımada, uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmış pek çok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor. Karaburun, yaşatılan gelenekleri, kültürü ve özgün tarım, hayvancılık ürünleriyle, doğayla barışık turizm olanaklarıyla da nadir alanlardan biri.

Yarımada halkı, kalkınmanın doğal varlıkların ve kültürel yapının korunarak sağlanması konusunda ortak görüşe sahip. Bu çerçevede, Karaburun Kent Konseyi'nin, bilim insanlarının katkılarıyla hazırladığı ve Karaburun Belediyesi Meclis kararı olarak T.C Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilen raporla Yarımada'nın koruma-kullanma dengesinin gözetildiği, bütünsel bir yaklaşımla korunması talep edildi.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü "Ekosistem ile biyolojik çeşitliliğin korunmasını ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığıyla ve gelecek nesillere aktarılabilmesi açısından mutlaka Özel Çevre Koruma Alanı olarak ilan edilmesi gereken ulusal ve uluslararası açıdan önemli bir yarımada" olarak tanımladığı Karaburun Yarımadası'nın, tüm karasal alanı ile çok önemli bir deniz alanının ÖÇKA (Özel Çevre Koruma Alanı) ilan edilmesi için teklif raporunu hazırladı. Tüm Bakanlıkların olumlu görüş verdiği bu teklif, Enerji Bakanlığı'nın Rüzgar Enerji Santrali (RES) yatırımları nedeniyle verdiği olumsuz görüş yüzünden Bakanlar Kurulu'na sunulamıyor.

Karaburun Kent Konseyi Başkanı İpar Buğra Dilli; "Dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınma ve artan enerji gereksinimi, yenilenebilir ve temiz enerji kaynağı olan RES'leri öne çıkardı. Ancak, RES'lerin nerede, ne ölçüde ve ne pahasına kurulmakta olduğunun, alternatif maliyetinin çok iyi irdelenmesi gerekiyor.

ÖÇKA ilan edilmesi düşünülecek kadar değerli olan Karaburun Yarımadası'nda, toplam ve çarpan etkisi değerlendirilmeden tek tek proje bazında "Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir" kararları ve üretim lisansları verilen alan Yarımada yüzölçümünü %61'ine ulaştı. Bu projelerin tümünün gerçekleşmesi halinde, Karaburun Yarımadası Özel Çevre Koruma Alanı yerine enerji üretim sahasına dönüşecek. Yarımadanın çeşitli bölgelerine yerleştirilmiş bulanan rüzgar ölçüm direkleri ise yeni RES yatırımlarının habercisi.

Doğal SİT alanlarının bulunduğu bu özel bölgede köylüler çivi çakamazken, 80 m. yükseklikteki bir tek türbini 400-500 m² alanı kaplayan santraller kuruluyor.

Engebeli coğrafi yapısı nedeniyle tarım ve mera alanlarının kısıtlı olduğu bölgede halkın iki temel geçim kaynağı, keçi yetiştiriciliği ve zeytincilik büyük zarar görüyor. T.C Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, özel ırk olan Karaburun Kıl Keçisini yok olmaması için "Halk elinde ıslah" programına alırken, diğer taraftan otlak alanları, tarım alanları RES'lere tahsis ediliyor. Kalkınmada çok önemli yeri olan alternatif turizm potansiyeliyse baştan yok ediliyor." dedi.
  

 


Okuma Sayısı..:131078..

 

  Haber Yorumları...

 Yorum Yaz

Bu Haberi Paylaş


REKLAM ALANI

  

Benzer Haberler


1. [1]

REKLAM ALANI

Haberler...

Okullar Ne Zaman Açılacak ? 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı
Mustafa Kayalar`ın Açığa Alınma Kararı 2 Ay Daha Uzatıldı
Menderes Yangınından Acı Haber
Menderes Güvenlik Sistemleri
Ulukuş Menderes Tüp ve Su Bayii
Menderes Damacana Su servisi, Menderes Pürsu Damacana Bayiliği
Menderes Bilgisayar Teknik Servis
Bilgisayar teknik servis format kurulum
Dr. İsmail Sürgit
Ozon Uygulama Terapisi, Apiterapi, Fitoterapi, Kupa Uygulama Terapisi, Sülük Uygulama Terapisi
Gül Evim Pastanesi Menderes
Menderesde Sevgimizle severek hazırladığımız pasta ve tatlıları sunuyoruz;
Lokman Aktar Menderes de açıldı;
Menderes Aktar, Kuruyemiş, MEnderes incir, Form bitkileri, Ceviz
Sintad Şarküteri Menderes deki Şarküteri Mağazasının açılışını yaptı.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. [»] [»»] [7]

REKLAM ALANI
Adı soyadı

  

 Eren Uçar

 Kılıç Bey

 Önder Kandemir


© 2016 Menderes Life Medya Haber

Web Tasarım Yazılım Hizmetleri Menderes / İzmir