Bugün:18.07.2024 | İzmir | Menderes | Gaziemir | Genel |
KÜNYE İLETİŞİM

ANA SAYFA
  ANA SAYFA Gündem Siyaset Yaşam Sağlık Kültür Sanat Spor Asayiş Eğitim Turizm Magazin Diğer ...


Güvenli Taksi Güvenli Yolculuk

Taksilerde SARI TEKNOLOJİ

İZMİR Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nın grişimiyle Güvenli taksi, güvenli yolculuk sloganıyla yola çıkılan sarı teknoloji projesinde alt yapı çalışmaları tamamlandı. Projenin devreye girdiğini belirten Oda Başkanı Celil Anık, akıllı telefonlara yüklenen program ve ücretsiz hattan taksi talep edilebileceğini dile getirip, Sistem Türkiye'de bir ilk. Avrupa'da kullanılan sisteme benziyor. Ancak bizim kullandığımız sistem iddia ediyorum Avrupa'dakinden daha gelişmiş. Bir taksinin günde kaç işe gittiği, nerelere gittiğini biz sistemden görebiliyoruz dedi.

İzmir'de faaliyet gösteren taskilerle yolculuğun daha güvenli olması ve taksi şoförlerinin karşılaştıkları sorunlara daha hızlı çözüm bulmak üzere harekete geçen İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası'nın öncülük ettiği sarı teknoloji projesi hayata geçti. İzmir'de bulunan 2 bin 823 taksinin neredeyse tamamına monte edilen cihazla, artık taksilerin bulunduğu nokta, güzergah bilgileri, plaka ve şoförün cep telefonuna kolaylıkla ulaşılabiliyor.

TÜRKİYE'DE BİR İLK

Yaklaşık bir yıllık alt yapı çalışması ve deneme sürecinin ardından sistemin faaliyete geçtiğini aktaran Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celil Anık, sistemle ilgili bilgi verdi. Anık, Sistem Türkiye'de bir ilk. Avrupa'da kullanılan sisteme benziyor. Ancak bizim kullandığımız sistem iddia ediyorum Avrupa'dakinden daha gelişmiş. Çünkü bizim sistemimiz taksimetreye entegreli. Bir taksinin günde kaç işe gittiği, nerelerde bulunduğu sistemden görülebiliyor diye konuştu.

FAZLA ALINAN ÜCRET İADE EDİLECEK

Taksileri kullanan müşterilen kayıp eşyalarının daha kolay bulunacağını ve fazla ücret almanın önüne geçileceğini aktaran Anık, Bir yolcu bize ulaşıp 'Benden fazla ücret alındı' diye şikayette bulunursa, rahatlıkla bunu görebiliyoruz. Eğer şoförün fazla para aldığı tespit edilirse, bu para müşteriye geri veriliyor. Kayıp eşya konusunda aracın plakası elde olmasa dahi biz buna ulaşabiliyoruz. 180 gün geriye gidip sistemden taksinin bilgilerine ulaşabiliyoruz. Müşterinin, kullandığı güzergah ve hangi tarihte o güzergahı kullandığını bize söylemesi yeterli dedi.

TEK HATTAN TAKSİ HİZMETİ

Kısa süre sonra açılacak olan ve ücretsiz olarak kullanılabilecek 850 250 35 35 numaralı hattan, müşterilerin taksi isteyebileceğini sözlerine ekleyen Anık şunları kaydetti, Yakında tek numara kullanıma geçecek. Akıllı telefonlara program yüklenip, ücretsiz hat da kullanıma girecek. İzmir'de taksi isteyenler ücretsiz olarak 850 250 35 35 numaralı hattı arayıp, kendisine en yakın taksiye ulaşabilecek.

TAKSİ GASPI ENGELLENECEK

Oda bünyesinde oluşturulan kontrol merkezinden, sistemin takılı olduğu taksilerin 24 saat an be an takip edildiğini bildiren Anık, Kontrol odamızda, sistemin takılı olduğu tüm araçları görebiliyoruz. Bünyemizde 2 bin 823 taksi bulunuyor ve sistem bunların büyük çoğunluğuna takıldı. Taksi sahipleri de bu sistemden araçlarının nereye gittiğini rahatlıkla görebiliyor. Araç Türkiye'nin neresine giderse gitsin biz onu görebiliyoruz. Saatte kaç kilometre hızla, ne yöne gidiyor bunları tespit edebiliyoruz. Her aracı kullanan şoförün cep telefonu da sistemde mevcut. Acil durumlarda ise, taksi şoförü acil durum sinyali verdiğinde biz bunu buradan görüp emniyet yetkilileriyle irtibat kuruyoruz. Daha önce bir taksi gasp edildi ve bu sistemle aracın yeri tespit edildi, polis aracın güzergahında önlem alıp aracı durdurarak, içindeki şüpheliyi yakaladı diye konuştu.

İstanbul, Ankara ve Gaziantep'in de aralarında bulunduğu bir çok kentin, sistemi kullanmak için girişimlerde bulunduğunu belirten Anık, taksi şoförleri daha güvende olacağını, yolcuların da güvünli seyahat edeceğini dile getirdi.


  

 


Okuma Sayısı..:157368..

 

  Haber Yorumları...

 Yorum Yaz

Bu Haberi Paylaş


REKLAM ALANI

  

Benzer Haberler


1. [1]

REKLAM ALANI

Haberler...

Okullar Ne Zaman Açılacak ? 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı
Mustafa Kayalar`ın Açığa Alınma Kararı 2 Ay Daha Uzatıldı
Menderes Yangınından Acı Haber
Menderes Güvenlik Sistemleri
Ulukuş Menderes Tüp ve Su Bayii
Menderes Damacana Su servisi, Menderes Pürsu Damacana Bayiliği
Menderes Bilgisayar Teknik Servis
Bilgisayar teknik servis format kurulum
Dr. İsmail Sürgit
Ozon Uygulama Terapisi, Apiterapi, Fitoterapi, Kupa Uygulama Terapisi, Sülük Uygulama Terapisi
Gül Evim Pastanesi Menderes
Menderesde Sevgimizle severek hazırladığımız pasta ve tatlıları sunuyoruz;
Lokman Aktar Menderes de açıldı;
Menderes Aktar, Kuruyemiş, MEnderes incir, Form bitkileri, Ceviz
Sintad Şarküteri Menderes deki Şarküteri Mağazasının açılışını yaptı.

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. [»] [»»] [7]

REKLAM ALANI
Adı soyadı

  

 Eren Uçar

 Kılıç Bey

 Önder Kandemir


© 2016 Menderes Life Medya Haber

Web Tasarım Yazılım Hizmetleri Menderes / İzmir